Łącko
Beskid Wyspowy Beskid Sądecki - noclegi Łącko
Łącko nad Dunajcem Beskid Sądecki Gmina Łącko
Pokoje gościnne
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypoczynek i rekreacja w Łącku

Na terenie gminy Łącko na turystów pragnących odpocząć i poznać walory przyrodnicze, czekają liczne zachęcające do spacerów, znakowane szlaki turystyczne. Pokonanie ich w słoneczny dzień pozwoli cieszyć oczy wspaniałą panoramą Beskidów, Pienin, i Tatr, a także podziwiać w dole zagospodarowanie Kotliny Łącka.

Andrzej Zbozień

Oferta dla naszych gości

Specjalnie dla naszych gości czeka szereg atrakcji,  dzięki którym pobyt w Łącku będzie niezapomniany. Organizujemy indywidualne imprezy takie jak ogniska, pieczenie barana, grillowanie. Naszym imprezom towarzyszą zespoły i kapele regionalne. Tworzy to niepowtarzalny klimat, który na długo zostaje w pamięci.

Ponadto walory turystyczne naszej okolicy stwarzają szereg możliwości miłego spędzenia czasu. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich...

Agroturystyka.

Agroturystyka to ciesząca się z roku na rok coraz większą popularnością forma wypoczynku na wsi w wyspecjalizowanych do obsługi ruchu turystycznego gospodarstwach rolnych w rejonach atrakcyjnych turystycznie (Gaworecki, 1997).

Na terenie gminy Łącko agroturystyka zaczęła się rozwijać bardzo intensywnie od końca lat dziewięćdziesiątych. Wcześniej były tylko pojedyncze pokoje dla turystów, bez możliwości bezpośredniego angażowania się w „życie” gospodarstwa. Aktualnie ta sytuacja zmieniła się dosyć znacznie. Stało się to na skutek dostrzeżenia w takiej formie turystyki większej szansy zarobkowania, przy jednoczesnym zachowaniu normalnego funkcjonowania gospodarstwa. Dodatkową atrakcją dla turystów jest też niewątpliwie teren gminy Łącko, atrakcyjny właściwie o każdej porze roku.

Dużą pomocą dla gospodarstw chcących włączyć się w ruch agroturystyczny stały się niewątpliwie dwie organizacje wspierające ten właśnie rodzaj ruchu turystycznego. Są to: Stowarzyszenie Agroturystyczna „Dolina Dunajca” oraz „Łącka Droga Owocowa”.

Agroturystyka na terenie gminy jest ruchem stosunkowo młodym, ale przypuszczalnie już w kolejnych latach do tej sieci dołączą kolejne gospodarstwa, które ze względu na niską i przystępną cenę pobytu będzie odwiedzać coraz więcej ludzi, chcących wypocząć w pięknie górskiej krainy z dala od zgiełku miejskiego.

Walory rekreacyjne są więc kolejnym elementem wpływającym pozytywnie na ogólny kształt waloryzacji terenu. Rekreacyjność gminy to również wspaniały wpływ całego środowiska, które pozwoli wypocząć w oazie ciszy i spokoju.

Kajakarstwo

Znaną imprezą jest tradycyjny Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu, którego jeden z etapów kończy się w Jazowsku. Oprócz tego w korycie Dunajca w Zabrzeży - Wietrznicach znajduje się jedyny w Polsce sztuczny tor kajakowy przeznaczony do sportu wyczynowego, zapewniający pełne treningi kadry narodowej seniorów i juniorów, z których wielu wywodzi się z gminy.

Tor ten umożliwia organizowanie międzynarodowych zawodów w kajakarstwie górskim najwyższej rangi takich jak Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata.

Trasy rowerowe

Na terenie gminy Łącko wyznaczono również i oznakowano wiele atrakcyjnych szlaków rowerowych. W trakcie ich pokonywania można podziwiać wspaniałe widoki na pasma Beskidu Sądeckiego, Wyspowego i Gorców. Zostały one opracowane przez nauczyciela Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łącku Krzysztofa Śliwińskiego.

Malownicze trasy wiodą przez Beskid Sądecki, Gorce oraz Beskid Wyspowy. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów.

Więcej informacji na stronie www.dolinadunajca.pl

Trasy edukacyjne

Teren gminy Łącko jest niezwykle bogaty, jeżeli chodzi o walory przyrodnicze, krajobrazowe i etnograficzne. W związku z tym organizowanie na tym terenie ścieżek edukacyjnych może stać się doskonałą lekcją poglądową z przyrody, geografii, historii, ale również edukacji regionalnej. Poniżej pragnę umieścić kilka przykładów, które moim zdaniem, są najbardziej interesujące.

Łącko – Maszkowice – droga polna, prowadząca wśród sadów, na miejscu można zobaczyć obelisk upamiętniający 1000-lecie chrztu Polski oraz kamień upamiętniający miejsce legendarnego zamku Zyndrama, a także ślady grodziska kultury łużyckiej, ze wzniesienia piękna panorama na roztaczający się na wprost Beskid Sądecki, a po lewej stronie Beskid Wyspowy z Modyniem.

Łącko – Cebulówka (658 m n.p.m.) – droga wzdłuż biegu potoku Czarna Woda, aż do jego ujścia do Dunajca, przeprawa łodzią na drugą stronę, ok. godzinny marszu pod górę, z polany na wprost widok na panoramę Beskidu Wyspowego, dolinę Łącka, a po lewej stronie na Gorce z Lubaniem.

Łącko – Amfiteatr na Jeżowej – Jeżowa (635 m n.p.m.) – po drodze zwiedzanie kościoła parafialnego w Łącku, a następnie pomnika na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego ku pamięci ofiar II wojny światowej, dojście do Amfiteatru na Jeżowej, stamtąd widok na Kotlinę Łącką, szczyt Jeżowej, stamtąd widok na Beskid Sądecki na wprost, po lewej stronie trochę z tyłu Beskid Wyspowy, a po prawej Gorce.

Więcej informacji na stronie www.dolinadunajca.pl
 

tekst: Władysław Ścianek, Bernadetta Wąchała

Łącko
Strona główna
Nasza oferta
Galeria zdjęc
Wypoczynek
Imprezy
Wypoczynek
Rezerwacja
Kontakt
Beskid Wyspowy
Projektowanie stron www
oferta . galeria . wypoczynek . imprezy . śliwowica . rezerwacja
noclegi w Łącku pokoje gościnne w Łącku