Folklor Łącka
Beskid Wyspowy Beskid Sądecki - noclegi Łącko noclegi
Łącko nad Dunajcem - pokoje Beskid Sądecki Gmina Łącko
Pokoje gościnne
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezy kulturalno-rozrywkowe w Łącku

Gminny Ośrodek Kultury w Łącku jest organizatorem licznych imprez kulturalnych i rozrywkowych. Od ponad pół wieku organizujemy Święto Kwitnących Jabłoni - jedną z najbardziej znanych imprez cyklicznych w regionie.

Ponadto od kilku lat organizowane jest święto Owocobrania, Dożynki oraz  Święto Śliwowicy, które to zdobywa coraz większą popularność.

W Łącku mają miejsce inne, nieco mniejsze imprezy jak Świętojańskie Dni Młodych oraz różnego rodzaju koncerty odbywające się w malowniczym amfiteatrze czy płycie rynku.

Więcej informacji dostępne jest na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku www.gok.lacko.org.pl

Ciekawe zdjęcia przedstawiające zespoły regionalne oraz imprezy odbywające się na terenie Łącka znajdują się w dziale "Galeria"

Bez względu na rodzaj imprezy są one ubarwiane występami zespołów regionalnych, które w skrócie przedstawimy poniżej.

Andrzej Zbozień

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Małe Łącko"

Szkolny Zespół Regionalny „Małe Łącko” powstał w 1952 r. Działa przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym im. Stanisława Wilkowicza w Łącku. W ciągu już ponad 50-letniej działalności rozwija u najmłodszych mieszkańców łąckiej społeczności zamiłowanie do bogatego folkloru, muzyki i tańca regionu łąckiego. Zespołowi przygrywa również dziecięca kapela. „Małe Łącko” ukazuje piękno regionu łąckiego, jego oryginalność oraz swoisty urok przez dziecięce wykonanie. Instruktorami i kierownikami zespołu są nauczyciele miejscowej szkoły (Antoni Plechta, Antoni Banach), a także działający społecznie mieszkańcy (Krzysztof Krzywdziński).

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Górale Łąccy”

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Górale Łąccy” powstał jesienią 1933 r. Jego założycielką i pierwszym kierownikiem aż do wybuchu II wojny światowej była Maria Chwalibóg – miejscowa nauczycielka. W latach 1939-46 zespół zawiesił swoją działalność, zaś po wojnie został zreorganizowany z inicjatywy byłych członków. Postarali się oni również o rekonstrukcję programu artystycznego w tym „Łąckiego Wesela”, z którym to jeszcze w roku 1938 zespół gościł w Hamburgu. Dzięki ich staraniom zostały również odtworzone wszystkie inne materiały, w tym i zapisy nutowe, które zaginęły w trakcie wojny. Do dzisiaj zespół jest ambasadorem kultury regionu łąckiego w kraju i za granicą. Żywiołowe tańce, piękny śpiew z towarzyszeniem kapeli góralskiej, w której prym wiedzie najlepszy skrzypek-amator Sądecczyzny 84-letni Franciszek Kurzeja z Kiczni oraz piękne stroje górali białych podbijają serca widzów. Aktualnym kierownikiem zespołu jest Stanisław Wolański, którego rodzice tańczyli jeszcze w przedwojennym zespole.

Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto

Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto powstała w roku 1946 w oddalonym o kilometr od Łącka Czerńcu z inicjatywy Tadeusza Moryto, który został również jej dyrygentem. Po początkowych problemach związanych z brakiem miejsca do prób i instrumentów, intensywne próby rozpoczęły się w sierpniu 1957 r. Od tej pory Orkiestra Dęta należy do czołówki najlepszych amatorskich orkiestr Małopolski. Wykonuje niezwykle zróżnicowany repertuar: począwszy od muzyki poważnej poprzez ludową aż po znane standardy rozrywkowe. Podobnie jak poprzednie zespoły uczestniczy w wielu imprezach w kraju i za granicą. Dyrygentem orkiestry jest Stanisław Strączek – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, w której w roku 2000 uzyskał tytuł doktorski na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

Kapela Góralska Ciupaga

To, że Łącko łobfituje w talenty to chyba nikogo nie dziwi,więc idąc śladom nasyk dziadków zebrali my sie - najśwarniejse chodoki z Łącka i zrobili my muzyko (kapelo), do któryj sie serdusko rwie kazdomu.

A zeby ludziska nie myśleli, że my mało tolerancyjni i na innych zaparci, dobrali my se jesce Bryjowioka - jak knia to knia, haj ;). Teroz se mozecie łobacyć jak wyglądomy, co byście się nałocnie przekonać mogli, że my nie tylko do gronio ale i do kochonio zdatni.

Krótko rzec ujmując gromy wszyćko, a i kazdego po trochu. Zagromy nie tylko łącką nutko, ale i muzyko Karpat.

Więcej informacji na stronie kapeli: www.ciupaga.iarts.pl

Łącko
Strona główna
Nasza oferta
Galeria zdjęc
Wypoczynek
Imprezy
Wypoczynek
Rezerwacja
Kontakt
Beskid Wyspowy
Projektowanie stron www
oferta . galeria . wypoczynek . imprezy . śliwowica . rezerwacja
noclegi w Łącku pokoje gościnne w Łącku